Aleksandra Jakubczak

Sylwetka

Od 800m do maratonu

Obecnie Ola jest jedną z czołowych polskich biegaczek na długich i średnich dystansach. Na swoim koncie ma wygrane biegi na dystansach od 800m do półmaratonu.

Jest trzykrotną wicemistrzynią Polski w biegu na 10 000m - w 2009, 2010 i 2011 roku. Jest też wicemistrzynią Polski w biegu przełajowym z 2009 roku oraz brązową medalistką w biegu na 5000m, w tym samym roku. W 2009 miała też czwarty wynik w Polsce na dystansie 1500m, a na mistrzostwach Polski zajęła na tym dystansie 5 miejsce. Dwukrotnie była wybierana najlepszym sportowcem Zamojszczyzny, w plebiscycie "Tygodnika Zamojskiego".

Jeszcze do niedawna specjalizowała się tylko w krótszych dystansach. Trenując pod okiem Wojciecha Swatowskiego, a później Marka Jakubowskiego, startowała w mistrzostwach Polski juniorów, a później młodzieżowców (zawodników poniżej 23 roku życia)

Na swoim koncie ma m.in. brązowy medal Mistrzostw Polski U-23, startowała także w meczu reprezentacji młodzieżowych Polski i Czech. Potem jednak nastąpiła stagnacja wyników i w rezultacie ponad dwa lata temu Ola zaczęła korzystać z opieki Marcina. W drugim roku współpracy Ola nie tylko udanie zadebiutowała na dłuższych dystansach, ale i poprawiła wyniki na dystansach krótszych.

Starty na bieżni oraz w biegach ulicznych są dla Oli przygotowaniem do planowanej kariery maratońskiej.

Perspektywy rozwoju

Jakie są dalsze plany Oli? Wydaje się, że naturalnym etapem rozwoju będzie debiut w maratonie. Wydaje się, że Ola nie dysponuje aż tak dużym zasobem naturalnej szybkości, aby rywalizować skutecznie (na najwyższym poziomie) w biegach na dystansach średnich. Spodziewamy się jednak, że może być bardzo mocna zawodniczką w biegach na dystansach długich, dysponuje bowiem odpowiednią wytrzymałością i siłą, i mając na uwadze te dystanse, jej prędkość jest na odpowiednim poziomie.
Blog - nowe komentarze
Trening - nowe komentarze
Blog - nowe teksty
Ostatnie starty - Marcin