Marcin Nagórek

Zacząłem od 800m - stąd tytuł bloga. Gdzie skończę - tego nie wie nikt.

Ostatnie starty

Konkurencja
Czas
Data
Miasto
5 km cross
00:16.20,00
18/03/2018
3000 m hala
00:08.47,65
24/02/2018
400 m hala
00:00.53,08
24/02/2018
5 km cross
00:15.46,00
18/02/2018
3000 m hala
00:08.53,82
04/02/2018

Blog - komentarze

21/03/2018, 19:37
Nie wiedziałem, że mam na blogu takich koneserów literatury! Super, panowie. Czytałem już wcześniej "Masakrę" i też mi się podobała, ale "Trociny" rozwalają system. KV to jest wspaniały bard polskiej brzydoty. Czytam też jego felietony, ale książki to zupełnie inny wymiar prozy. Nie trawię większości współczesnych polskich pisarzy, ale Varga to mój idol.
20/03/2018, 01:36
Dzięki, ten wpis rzeczywiście udał się względnie dobrze. Mam ostatnio dobry twórczo czas. Jestem w trakcie lektury "Trocin" Krzysztofa Vargi - kapitalna książka - oraz Bruna Jasieńskiego do poduszki. Takie lektury mają potem wpływ na wpisy. Oby ta passa trwała, na razie prognostyki są dobre ; )
09/03/2018, 14:16
Fanga - jest różnica pomiędzy ćwiczeniami na niestabilnym podłożu a biegiem! Żeby siła działała, musi zostać pokonana pewna bariera obciążenia - bodajże 80% maksymalnego, nie pamiętam w tej chwili dokładnie. Im większe obciążenie, tym trening bardziej "siłowy". Dlatego najskuteczniejszą siłą jest przerzucanie bardzo dużych ciężarów. Proste ćwiczenia na niestabilnym podłożu, wymagające statycznego utrzymania równowagi, będą nieskuteczne ze względu na zbyt niskie obciążenie. Mogą ewentualnie poprawiać pracę błędnika.

Natomiast w biegu w momencie uderzenia stopą o podłoże przeciążenie osiąga kilkukrotność masy ciała. Ważąc 80kg i wykonując sprint, przenosisz na nodze obciążenie rzędu 300-800 kg. Tak działa przyspieszenie. Dlatego zawsze powtarzam, że najlepszym treningiem siłowym są podbiegi, które regularnie rozpisuję. Znaczenie siłowe mają też płaskie sprinty i przebieżki, a także w ogóle szybkie bieganie. Często mówię o tym, że różnego rodzaju odcinki mają znaczenie "mięśniowe" - w gruncie rzeczy chodzi właśnie o specyficzną siłę. Szybkie odcinki wzmacniają mięśnie.

Co do Jacka, to z Piotrem robi dwa rodzaje ćwiczeń. Albo siłownia i krótkie, bardzo mocne przeciążenie, albo sprinty i podskoki różnego rodzaju. Sprinty są rozpisane przeze mnie, a Piotr dodaje do nich dodatkowe utrudnienie. Technicznie ma to sens, podobnie jak bieganie po urozmaiconym podłożu. Generalnie od początku zgadzam się z Piotrem co do zasady jak stosować siłę, a w ramach tego on wprowadza kreatywne urozmaicenia.
08/03/2018, 12:34
Współpracujemy z Jackiem z trenerem motoryki i siły, Piotrem Maruszewskim. Świetny gość, z którym stoczyliśmy kilka bardzo owocnych dyskusji. Wkleję Ci jego odpowiedź z instagrama a propos pytania o baniaki:

"poza oczywistym utrudnieniem wynikającym z dodatkowych kilku kg na plecach, kluczowa płynna czyli niestabilna postać tego dociążenia. W każdym kroku na ciało działają siły o nieco innym wektorze i kierunku. Żaden krok nie powtarza się. Ciało musi za każdym razem poradzić sobie ze zmienionymi warunkami, w których się znajdzie. Na nowo rozwiązać zadanie przed jakim staje. Uczy się reagować na zmianę. Utrwalamy kilka atraktorów ruchu np. wysokie przenoszenie biodra nogi zamachowej (odwiedzenie miednicy) bez używania instrukcji. Gdy biodro „spadnie”, sylwetka się przechyli, woda przeleje się na jedną stronę i lądowanie w rowie
05/03/2018, 16:22
Ja biegam w każdych warunkach, ale teraz mieszkam blisko lasu, więc treningi w lesie. Na pewno nie mógłbym trenować na ulicach. Biegałem tak zimą w Słupsku, ale nad morzem jest dobry przewiew ; ) A i tak mam mieszkanie w Słupsku w okolicach, gdzie wieczorami ludzie pala w piecach i zdarzało mi się biec w takich warunkach, że ledwo dało się oddychać. Stawiałbym na bieganie, ale uciekał do parków i lasów.

Adams - trening kwasowy powoduje co najmniej krótkoterminowe wahnięcie poziomu enzymów w komórkach. Premiowane są wtedy przemiany kwasowe, co powoduje spadek wytrzymałości tlenowej. Nawet dobrze przygotowany szybkościowiec kilka dni po mocnym, kwasowym akcencie ma wytrzymałościowy dołek. Mówiąc inaczej - biegałeś te zabawy prawie na pewno za mocno. W treningu wytrzymałościowym u szybkościowca szuka się sposobu, żeby połączyć wysoką prędkość i niski kwas. Jednym ze sposobów jest interwał. Nie wiem, czy śledzisz Meza na fejsie - on ostatnio wrzucał treningi typu 40x200m. To jest jeden ze sposobów, żeby przy dość wysokiej prędkości pobudzać szybkie włókna do pracy wytrzymałościowej, a jednocześnie utrzymywać niski poziom kwasu. Jeśli pójdziemy u takiego biegacza w bieg ciągły, to albo prędkość będzie niska, albo kwas wysoki. Ten interwał jest jednocześnie treningiem bazowym, tzn do biegów długich i tak trzeba w końcu wejść w pracę bardziej wytrzymałościową: długie powtórzenia, ciągłe.

Zabawa biegowa jest super metodą, ale nie może być biegana za mocno. Ja to wymuszam samą konstrukcją treningu. Bardzo łatwo jest przegiąć na 6x2' przerwa 3'. Ale jeśli dostaniesz 20x1', przerwa 30 sekund albo nawet wartości tak skrajne jak 15x2' przerwa 1', to albo pobiegniesz to odpowiednio wolno, albo padniesz w połowie. Czyli dostosowując format treningu do danego zawodnika, wymuszam odpowiednią prędkość, w ogóle nie podając oczekiwanej prędkości. Jeśli ktoś mi biega za mocno, wydłużam akcent i skracam przerwy, jeśli biega za wolno, działam w drugą stronę. To jest takie miękkie działanie indywidualizacji treningu ; )
Pokaż wszystkie komentarze

Trening - komentarze

28/10/2017, 14:40
Nie ma sensu. Ewentualnie jeden taki trening przed maratonem. W mojej grupie prawie nikt nie biega 2,5 godzinnych rozbiegań, a najszybsi w maratonie łamią barierę 2:40.
05/06/2017, 15:15
Powód takiej a nie innej ilości jest prosty: każdy trening to równowaga ilości wobec intensywności. Plus jeszcze zmęczenie/regeneracja. Im robisz więcej, tym bardziej spada intensywność oraz tym bardziej zmienia się sygnał płynący dla organizmu. Robiąc więcej, przesuwasz suwak w stronę ogólnej wytrzymałości i/lub zwiększasz czas potrzebny na regenerację. Dlatego niemal wszystkie treningi na odcinkach są relatywnie krótkie. Z prostego powodu - to ma być trening intensywności i/lub szybkości, a nie wytrzymałości ogólnej. Dlatego dodawanie objętości na takich treningach jest mocno niewskazane.
03/04/2017, 01:08
Kombinacje raczej nie mają znaczenia. Liczy się ilość i jakość. Natomiast filmiku nie oglądałem, więc nie mogę się wypowiedzieć.
23/01/2017, 00:49
Arczi - na maratonach są chyba moje trzy plany odchudzające. Opierają się o interwał z przerwami w marszu. To jest fantastyczna sprawa, bo oszczędza właśnie nogi. Nikomu z duża nadwagą nie polecam klasycznego planu, bo jest tam za dużo biegania ciągiem.
05/01/2017, 00:01
Hej Beata : )

Wiesz co, kiedyś robiłem takie ćwiczenia na siłowni, łącznie z ciężarkiem, tylko kładłem tak 5-20 kg. Ale... po pierwsze, to jest wtedy ćwiczenie na siłę, a nie na ruchomość. Tutaj natomiast celem jest poprawa ruchomości. Po drugie, jestem bardzo sceptyczny co do ćwiczeń na beretach, ruchomym podłożu itd. Trening siły potrzebuje odpowiedniego obciążenia. Możesz cały dzień machać ręką, a nie przyniesie to wzrostu siły. Podobnie ćwiczenia na niestabilnym podłożu - możesz stać cały dzień, a i tak efekt będzie znikomy - tzn zaadaptujesz się do wykonywania tego ćwiczenia i niczego więcej. Obciążenie jest za małe. Badania wykazują, że dużo większy efekt stabilizacji i wzmocnienia głębokich mięśni ma choćby zwykły przysiad. Fajny tekst napisał na ten temat Tomek Kowalski - widziałaś? http://kowalski.coach/trening-na-niestabilnym-podlozu

W pełni się z nim zgadzam. Dlatego te wszystkie modne terapie, ćwiczenia równowagi i tak dalej traktuję z dużym przymrużeniem oka. To się robi, bo to jest modne, za 10 lat nikt nie będzie tego pamiętał. Dlatego unikam tego rodzaju ćwiczeń, szkoda mi czasu. Ale jeśli ktoś lubi lub uważa, że mu pomaga - OK.

Ciekawa obserwacja a propos kostki. Dzisiaj i kilka razy w ciągu ostatnich tygodni, nadepnąłem na równolegle leżący na ścieżce konar. Kostka leciała na zewnątrz i w bok, mocno i boleśnie. Rok temu trzy razy tak zwichnąłem, łącznie z opuchlizną. W tym roku znoszę bez problemu. Czy ćwiczyłem równowagę? Nie. Po pierwsze, zjechałem z masą, ale co najważniejsze, pozbyłem się napięcia i poprawiłem gibkość dużych grup mięśniowych. Np czworogłowy i całe pasmo boczne, idące aż do kostki, ten słynny ITBS. Mięśnie są bardziej elastyczne i lepiej znoszą takie przeciążenia, jest rezerwa funkcjonalna. I taka jest moja opinia: siła, dobry ślizg, gibkość i nie będzie potrzeby robienia ćwiczeń na czucie głębokie czy równowagę.
Pokaż wszystkie komentarze
Blog - nowe komentarze
Trening - nowe komentarze
Blog - nowe teksty
Ostatnie starty - Marcin